back to top

Maštate o advokatskoj karijeri? Ovo su dnevne aktivnosti, zadaci i vještine koje vam garantuju uspjeh u ovoj plemenitoj profesiji

Mnogi mladi pravnici nakon završetka fakulteta maštaju da jednog dana postanu advokati, a nije ni čudo, pošto  je u pitanju vrlo lukrativna profesija, koja nudi različite mogućnosti za razvoj karijere.

Nakon što odradite pripravnički staž i položite advokatski ispit i tako postanete punopravni član Advokatske komore, bićete u prilici da radite u visoko plaćenoj oblasti, pružate pomoć drugima i branite zakon.

Nakon pružanja pravne pomoći sledi naplata potraživanja, ali sačekajte malo pre nego što počnete da brojite imaginarne novčanice. Pre nego što se odlučite za karijeru advokata, bilo bi pametno da saznate koje su njihove dnevne obaveze – tako ćete na najlakši način utvrditi da li ova pozicija odgovara vašim ličnim i profesionalnim ciljevima.

Hajde da saznamo od kojih se aktivnosti sastoji tipičan advokatski dan i koje veštine će vam biti potrebne da uspete u ovoj profesiji.

Kakav je tipičan dan u životu advokata?

Naravno, na ovo pitanje nije lako dati odgovor, jer zavisi od vrste prava kojim se bavi advokat bavi, u kakvoj kancelariji radi i koji nivo iskustva poseduje.

Ukoliko je u pitanju etablirani profesionalac, gotovo svaki dan biće mu ispunjen satima pažljivog istraživanja, sastancima sa klijentima i posetama sudu.

Naravno da se najvidljiviji i za mnoge najinteresantniji deo njihovog posla odvija u sudnici, ali svakodnevne obaveze i radni zadaci obično imaju mnogo više veze sa procesom pripreme za suđenje i baktanjem sa gomilom administracije.

Pritom, daleko od toga da je sve med i mleko – mnogi advokati rade daleko više od 40 sati nedeljno, ponekad i vikendom, a najčešće imaju brojne zadatke i zahteve koje moraju da ispune u toku radnog dana.

Mlađi advokati i pripravnici mogu biti od velike pomoći starijim kolegama u kancelariji da bolje istraže slučajeve, pregledaju dokaze i tako obave važan deo pripreme za samo suđenje.

Na kraju krajeva – to je najbolji način da nauče posao kojim žele da se bave.

Neke od najvažnijih dnevnih obaveza advokata

U nastavku slede neki od tipičnih zadataka kojima se advokati bave na dnevnoj bazi, a tačne dužnosti pravnih zastupnik u velikoj meri zavisi od vrste prava kojom se bave.

Nabrojaćemo najvažnije:

  • Pregled mejlova, propuštenih poziva i komunikacija sa klijentima, sudom i tužilaštvom
  • Nadzor nad radom pripravnika i pomoćnika u kancelariji i davanje potrebnih saveta i smernica
  • Davanje pravnih saveta klijentima
  • Pomoganje preduzećima ili pojedincima u ulozi savetnika, izvršioca, ili staratelja o njihovoj imovini
  • Pojavljivanje na sudu radi zastupanja klijenata i prikupljanja važnih informacija o slučaju
  • Prikupljanje dokaza
  • Analiza pravnih podataka, dokaza i zakona
  • Priprema, izrada i kontrola pravnih dokumenata
  • Sastanci sa tužiocima, tuženima i pravnim savetnicima koji zastupaju drugu stranu u postupku
  • Analiza sporazuma o (vansudskom) poravnanju i pregovaranje o uslovima
  • Priprema za raspravu, sastavljanje izjava optužbe ili odbrane i priprema završne reči
  • Izdavanje naloga, ili fakture za naplatu potraživanja

Neophodne veštine za bavljenje advokaturom

Kao što se može zaključiti iz pregleda standadnih dnevnih obaveza i zadataka, za uspešno bavljenje advokaturom biće vam neophodne raznovrsne veštine.

Potrudili smo se da za vas izdvojimo nekoliko najvažnijih:

Javni nastup

Prilikom zastupanja klijenta u sudskom sporu, advokati svakako mogu imati koristi od veštine javnog govora, koja im omogućava da sa velikim samopuzdanjem komuniciraju sa sudijama, porotom i tužiocima.

Sposobnost advokata da na pravi način iznese odbranu, ili zahtev za krivičnim gonjenjem, u velikoj meri zavisi od sposobnosti da na efikasan, elokventan i logičan način iznese argumente i dokaze.

Advokat bi trebao da govori samouvereno, artkulisano, ali u isto vreme ne previše brzo, kako bi ga drugi razumeli, a to može da zahteva sate vežbe, kako bi se osećao dovoljno komforno u formalnom okruženju.

Istraživanje

Veštine istraživanja mogu biti od ogromne koristi za advokatsku profesiju. Sudbina mnogih slučajeva zavisi od ubedljivih argumenata, koji ponekad uljučuju relevantne presedane.

Na primer, pravni zastupnici mogu koristiti ranije presude i pravna tumačenja kao dokaze za svoj konkretan slučaj.

Pažljivo istraživanje može im takođe pomoći da osmisle detaljnu strategiju i efikasne argumente, da postavljaju pronicljiva pitanja na sudu i na pravi način se pripreme za činjenice koje će izneti sudski veštaci, ili druga strana u postupku.

Posedovanje kritičkog mišljenja

Advokati moraju da poseduju veštinu kritičkog razmišljanja, kako bi mogli da tumače konkretne slučajeve i tako predmetu pristupe na najbolji mogući način.

Mogu da osmisle sporazume o poravnanju sa drugom stranom, ili da posavetuju klijenta o najboljem postupku za određenu situaciju tj. njegov slučaj.

Veštine kritičkog mišljenja mogu im pomoći da predvide posledice određenih izbora ili pristupa, kako bi napravili strategiju i plan pravnih aktivnosti, koji najviše idu u korist njihovim klijentima.

Obraćanje pažnje na detalje

Advokati neretko imaju sposobnost da primete naizgled beznačajne detalje, koji mogu u potpunosti da promene smer u kojem se kreće slučaj, tj. pravni postupak.

Posedovanje svih dostupnih informacija, omogućava pravnim zastupnicima da donose argumentovane i pravovremene odluke.

Važno je da advokat ima dobro oko za detalje, jer mu to može u velikoj meri pomoći da prikupi i poveže relevantne informacije od klijenata i svedoka, koji su važni za slučaj i tako se pripremi za izlaganje pred sudom.

Dobra komunikacija

Podrazumeva se da su advokati vešti govornici, pa su odlične komunikacione veštine od esencijalne važnosti.

One im mogu pomoći da saopšte očekivanja svom klijentu, iznesu snažne argumente na sudu, postignu poravnanje sa drugom stranom i saopšte (potencijalni) ishod sudskog spora klijentu.

Advokati sa jakim intrapersonalnim veštinama, ali i dobrom neverbalnom komunikacijom, mogu da ponude bolju pravnu pomoć svojim klijentima i na pravi način im približe sudske procedure, očekivanja i potencijalni ishod sudskog spora.

Zaključak

Advokatura je veoma lukrativna profesija, koja pruža brojne mogućnosti za profesionalni razvoj, ali i svojevrsnu satisfakciju da pomognete ljudima kojima je neophodna pravna pomoć.

Međutim, pored pojavljivanja pred sudom, radni dan advokata sastoji se od velikog broja admistrativnih zadataka i analitičkih aktivnosti, koje im pomažu da bolje pripreme odbranu.

Takođe, neophodno je da poseduju odlične istraživačke i komunikacijske veštine, jer je ubedljiv i argumentovan javni nastup okosnica ove plemenite profesije.

Zato se pripremite na naporan rad i svakodnevno učenje i usavršavanje ukoliko želite da započenete uspešnu advokatsku karijeru, koja pored materijalne satisfakcije nudi i veoma cenjeni položaj u društvu.

MOŽDA TE ZANIMA